Yazmak için oldukça geç kalınmış bir yazı biliyorum… Ama geç olsa da bizzat test edip, %1500 tavsiye edebileceğim bir gerçeği paylaşmak istiyorum…

Yaklaşık 1 sene kadar oldu bilgisayarımı değiştireli. Geçen seneye kadar tercih ettiğimden son derece mutlu olduğum Lenovo Z550 kullanıcısıydım. Beyaz renkli, hoş görünümlü olanlardan 🙂  i5 işlemcili 1 TB harddiskli 6gb ram’li oldukça kullanışlı ve sorunsuz bilgisayarıma veda vakti gelmişti artık. Özellikle iş için kullandığım bilgisayarımı daha çok ağırlığı yüzünden değiştirmek istedim. İnternette gördüğüm güzel bir ilan üzerine İstanbuldan kendime MacbookAir aldım. Yine i5 işlemcili , 4gb ram, 128 SSD Harddisk.  Gelelim bu ikisinin kendimce kıyaslamasına.

Öncelikle iş için, taşınabilir olmasını dileyen okuyuculara kesinlikle tek tavsiyemdir MacbookAir. Çantanızda 3,5 kilogramlık laptop yerine yaklaşık 1 kilogramlık işinizi en az diğeri kadar görebilen ve çok çok çok daha şık bir görünüme sahip Mac kesinlikle tavsiyemdir.

Yeni  bilgisayarımı almadan önce aklımdaki sorular ve almak isteyenlerin de kesinlikle kendi kendilerine sordukları sorular ve cevaplarına geleyim :

MacbookAir nedir?
Bildiğin elma’nın (apple’ın) (tabi yurdum insanlarından bazıları bunu iphone olarak bile anlayabilir 🙂 ) diz üstü bilgisyarlarına verilen isimdir.

Macbook ile Macbookair arasındaki fark nedir?
1-CD okuyucusu MacbookAir’de yok iken, MacbookPro’larda var olması.
2-Yine ekran boyutlarının MacbookAir’de 13,3 iken MacbookPro’larda 15″ ten başlaması.
3-MacbookAir’lerde çip seti üzerinde bir ekran kartı var iken, MacbookPro’larda harici bir ekran kartının olması.

Yıllardır windows kullanırken birden IOS nasıl kullanılır, zorluk çekilmez mi?
Kesinlikle yalan konuşmuyorum, ilk başlarda en büyük sıkıntım bu olmuştu. Onca para verip de aldığın bir ürünü kullanamamak cidden hayattaki en büyük hatalardan biri. Ama gün geçtikçe, işletim sistemine alıştıkça ne kadar doğru bir tercih yaptığını anlıyor insan. Kesinlikle IOS işletim sistemi bu zamana kadar kullandığım en güzel, en hızlı, en güvenli işletim sistemi. Ama bu özellikler arasına en kullanışlı olmasını ekleyemiyorum. Mesela bir oyun oynamak istediğinizde IOS uyumlu bir oyun bulmanız oldukça zor. Tabi ki AppleStore’daki binlerce oyunu saymazsak. Ya da her uygulamanın paralı olan orjinalini değil de crack’lı olanını bulmak biraz sıkıntı çekeceğiniz durumlardan biri. Ama diğer laptoplardaki TouchPad yerine TrackPad kullanımına gelince (hani şu mouse kullandığınız yer var ya, orası 🙂 ) , kullanıcının istediği işlemleri bu kadar kolay yapabileceği hiç bir mouse görmedim. Allah bu teknolojiyi üretenlerden gani gani rahmet eylesin 🙂

15,6″ laptop kullanırken neden 13,3″ ekranı tercih edeyim?
Tabi ki zor bir karar. Ben de bunda çok kararsızdım. Fakat belli bir süre kullandıktan sonra aldığınız bilgisayarın aslında ekranının eskisinden küçük olduğunu bile anlamıyorsunuz.

Ayrıca görüntü kalitesinden hiç bahsetmiyorum bile. Hele ki yaklaşık 9 saat kapatmadan kullanabileceğiniz şarj süresinden de bahsetmiyorum 🙂 Hele hele akşamları yatağınıza yatıp uzandığınızda klavyedeki tuşların içinden çıkan ışıkları, klavye aydınlatmasını da anlatmıyorum. Bir de herhangi bir ortamda bilgisayarınızı önünüze alınca etraftan umarsızca size dikilen gözleri de saymıyorum 🙂  Şimdi düşününce uzun yıllar Lenovo bilgisayarın ağırlığını iyi taşımışım… Artık MacbookAir beni taşıyor 😀

overview_wireless_hero_enhanced

overview_hero

 

Daha fazlası için :

Apple Store – MacbookAir

Yorum bulunmamakta.
Yorum yapmak ister misin?