Zaten en büyük sorunumuz bu değil mi?

Yüce Rabbim kitabının en başında yazmış;
“Yaratan Rabbinin adıyla OKU! O, insanı “alak”dan yarattı.” (Alak Suresi 1.ayet)

Okusaydık böyle mi olurduk?

İşte güzel ülkemin %90’ı,  belki de daha fazlasının ağzından eksik olmayan 2 kelime;  “elhamdülillah müslümanım.”

Sormak lazım kendimize, ne kadar müslümanız? Anamızdan babamızdan öğrendiğimiz kadar mı müslümanız, okul sıralarında din kültürü öğretmenimizin öğrettiği kadar mı? Ya da sokakta arkadaşlarımızla konuşup öğrendiğimiz kadar mı? Hatta sadece cuma günü gittiğimiz camilerdeki imamların hubbeye çıkıp 2 dakikalık anlattıklarını dinlediğimiz kadar mı müslümanız?

Okumak lazım ey dostlar , ey güzel insanlar…

Belki de içinizden “sen ne kadar müslümansın” diyorsunuz bana… İşte ben, geç de olsa bi yerlerden başlamak lazım artık diyorum. Belki siz de dersiniz he?

2 Yorum
 1. Murat Orhan SARIOĞLU 6 Kasım 2018

  Melihciğim,
  Lâ ilâhe illâllah lafız olarak manası “Allah’tan başka ilah yoktur veya bir başka söyleyişle Allah’tan başka ibadet etmeye layık kimse yoktur” manasına geliyor ve ayrıca bu kelime-i tevhid(Tevhîd birleştirme, birleme, bir olduğunu kabul etme ve bu şekilde inanma demektir. Istılahı manası ise; Allah’tan başka ilâh olmadığına iman etmek, O’ndan başka Rab ve Ma’bud tanımamaktır.) bir kelâm iken bin kelâm oluyor.
  Lâ ilâhe illâllah kelâmı, Esmâ-i Hüsnânın adedince kelâmları tazammun ediyor. Bu itibarla, şu kelime-i tevhid kelâmı, delâlet ettiği sıfatlar itibarıyla bir kelâm iken bin kelâm oluyor: Lâ hâlıka illâllah, lâ fâtıra, lâ râzıka, lâ kayyûme illâllah gibi… Binaenaleyh, terakki etmiş olan zâkir bir zât, bu kelâmı söylerken içindeki binlerce kelâmları söylemiş oluyor.
  Ayrıca günümüzde maalesef insanlar birçok şeyi kendine haşa sümme haşa ilah kabul etmiş; para, şöhret, mal, mülk vs…Allah bizleri muhafaza eylesi, Selam ve dua ile

 2. melihsar 6 Kasım 2018

  Murat abim ağzına sağlık

Yorum yapmak ister misin?